Mehnat va ijtimoiy munosabatlar akademiyasida yangi oʻquv yili koʻtarinki ruhda boshlandi
Bugun Mehnat va ijtimoiy munosabatlar akademiyasi oʻz bagʻriga ilk bor qadam qoʻygan birinchi bosqich talabalarini kutib oldi. Shu munosabat bilan akademiya binosida yangi talabalar uchun "Tanishuv va moslashish soati"  tadbiri tashkil etildi.
Tadbirni kirish soʻzi bilan ochgan akademiyaning Oʻquv ishlari boʻyicha birinchi prorektori Abduxalil Salomovich Atamatov yoshlarni talabalik baxtiga muyassar boʻlganlari bilan qutladi. U oʻz soʻzida akademiyaning qisqa fursatda yurtimizdagi eng nufuzli oliygohlardan biriga aylangani, bu yerda xalqaro standartlarga mos taʼlim berilishini alohida taʼkidlab oʻtdi. Ilmiy va maʼnaviy yuksalish, ichki tartib-qoidalarga amal qilish har bir talabaning bosh vazifasi ekanligi eslatib oʻtildi.
Shundan soʻng, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor Azimjon Hakimjonovich Mirzajonov soʻzga chiqib, oliygohda talabalarning darsdan tashqari vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularning iqtidorini yuzaga chiqarish uchun yaratilgan toʻgaraklar, sport majmualari hamda zamonaviy shinam yotoqxona sharoitlari haqida toʻxtaldi.
Mehnat sohasini boshqarish fakulteti dekani Toir Sadullayev esa 1-bosqich yoshlarini oʻquv jarayonining borishi, kredit-modul tizimining talablari va kredit toʻplash tartiblari bilan yaqindan tanishtirdi.
Taniqli ijodkor, sevimli shoir, publitsist va tarjimon Amirqul Karim bugungi tadbirda mehmon sifatida ishtirok etdi. Sevimli ijodkorimiz mazmunli va taʼsirli maʼruza qilidi. Uning ilm olishning mashaqqati va lazzati, mehnat bozorida haqiqiy professional boʻlish sirlari haqidagi fikrlari talabalar qalbidan chuqur joy oldi.
Maʼlumot uchun: Joriy oʻquv yilida akademiya Iqtisodiyot, Inson resurslarini boshqarish, Menejment, Yurisprudensiya, Mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi, Hayot faoliyati xavfsizligi, Ijtimoiy ish, Metrologiya va standartlash, Buxgalteriya hisobi, Psixologiya, kabi 10 ta eng nufuzli va zamonaviy taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha 1-bosqich talabalar qabul qilindi. Ular katta orzular bilan darslarga kirishishdi.
1-dars mustaqilligimizning 35 yilligiga bagʻishlandi. “Yagona Vatan, yagona xalq boʻlib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” shiori ostida oʻtkazildi.

Новый учебный год в Академии труда и социальных отношений начался на подъёме
Сегодня Академия труда и социальных отношений встретила студентов первого курса, которые впервые переступили порог академии. В связи с этим в здании академии было организовано мероприятие для новых студентов под названием «Час знакомства и адаптации».
Мероприятие вступительным словом открыл первый проректор по учебной работе Академии Абдухалил Саломович Атаматов. Он поздравил молодых людей с поступлением в число студентов и пожелал им успехов в период обучения. В своей речи он особо отметил, что за короткий период академия стала одним из наиболее престижных высших образовательных учреждений страны, где образование осуществляется в соответствии с международными стандартами. Было подчеркнуто, что научное и духовное развитие, а также соблюдение правил внутреннего распорядка являются важнейшими обязанностями каждого студента.
Затем выступил проректор по вопросам молодёжи и духовно-просветительской работе Азимжон Хакимжонович Мирзажонов. Он рассказал о возможностях, созданных в академии для содержательной организации внеучебного времени студентов и раскрытия их талантов, в том числе о различных кружках, спортивных комплексах, а также современных и комфортных условиях общежития.
Декан факультета управления трудовой сферой Тoir Sadullayev подробно ознакомил студентов первого курса с организацией учебного процесса, требованиями кредитно-модульной системы и порядком накопления кредитов.
Почётным гостем сегодняшнего мероприятия стал известный творческий деятель, любимый поэт, публицист и переводчик Амиркул Карим. Известный литератор выступил с содержательной и впечатляющей лекцией. Его мысли о трудностях и удовольствии процесса получения знаний, а также о секретах становления настоящим профессионалом на рынке труда глубоко запали в сердца студентов.
Для справки: В текущем учебном году в академию были приняты студенты первого курса по 10 наиболее востребованным и современным образовательным направлениям: Экономика, Управление человеческими ресурсами, Менеджмент, Юриспруденция, Охрана труда и техника безопасности, Безопасность жизнедеятельности, Социальная работа, Метрология и стандартизация, Бухгалтерский учёт, Психология.
С большими мечтами и надеждами они приступили к занятиям.
Первый урок был посвящён 35-летию нашей независимости и проведён под девизом: «Единая Родина, единый народ — вместе создаём новую жизнь и будущее!»
Дорогие студенты первого курса, добро пожаловать в нашу Академию! Пусть ваши студенческие годы станут золотой страницей вашей жизни!